Badania PISA w naszej szkole
Dziś w naszej szkole uczniowie kas Branżowej Szkoły I Stopnia podjęli wyzwanie i zmierzyli się z testami PISA. Są to międzynarodowe testy dotyczące wiedzy i umiejętności 15-latków jakie nabyli w trakcie edukacji szkolnej.
Nasi podopieczni dzielnie podeszli do tematu i wynieśli nową wartość dodaną do swoich doświadczeń, co z pewnością będzie pomocna w przyszłości.
PISA – Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (Programme for International Student Assessment) jest projektem badawczym realizowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W badaniu biorą udział piętnastolatkowie z ponad 90 krajów i regionów z całego świata, w tym na przykład z Australii, Brazylii, Czech, Japonii, Chin, Meksyku, Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. W naszym kraju Program jest realizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych.
Badanie PISA jest przeprowadzane od roku 2000 co trzy lata, a Polska uczestniczy w nim od początku. Dzięki badaniu można ocenić, jak zmienia się poziom wiedzy i umiejętności młodzieży. Jego wyniki są każdorazowo przedstawiane Ministerstwu Edukacji Narodowej, kuratoriom oświaty, dyrektorom szkół i nauczycielom. Są one również szeroko omawiane w prasie, radiu i telewizji, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Celem badania PISA jest określenie, na ile młodzież w różnych krajach przygotowana jest do uczestnictwa w „dorosłym” życiu. Badanie to ma sprawdzić przede wszystkim, czy uczniowie potrafią zastosować w praktyce posiadaną przez nich wiedzę. Weryfikuje również, na ile uczniowie są przygotowani do samodzielnego uzupełniania i poszerzania swojej wiedzy i czy rozumieją zjawiska, które zachodzą wokół nas. Porównując wyniki uzyskane przez polską młodzież z wynikami młodzieży z innych krajów można określić, w jakich obszarach wiedzy i umiejętności warto zmieniać sposoby nauczania, a tym samym wyrównywać szanse na globalnym rynku pracy.